Szeroka oferta kształcenia

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to najlepszy kierunek na studia! To u nas powstają innowacyjne kierunki studiów takie jak: inżynieria biokompozytów i biomateriałów, kogniwistyka czy Kultur und Kommunikation (kierunek prowadzony w języku niemieckim). Jeśli brakuje Ci czegoś w naszej ofercie, zasygnalizuj to władzom. Na UKW to właśnie studenci tworzą nasz Uniwersytet. U nas poznasz nauczycieli akademickich z pasją nauczania, a przyjazna atmosfera panująca między studentami i wykładowcami sprawi, że nauka będzie dla Ciebie przyjemnością.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest największą uczelnią publiczną w Bydgoszczy i drugą w województwie kujawsko-pomorskim. Jesteśmy jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się uczelni w kraju. Kształcimy w zakresie nauk humanistycznych, ścisłych, przyrodniczych, pedagogicznych, sportu i edukacji muzycznej. Na naszym Uniwersytecie uczy się blisko 7 tysięcy studentów, którzy mają możliwość wyboru spośród blisko 70 kierunków studiów.

Liczy się student

Studenci są dla nas najważniejsi i to dla nich staramy się cały czas poszerzać i unowocześniać ofertę edukacyjną. Diagnozujemy potrzeby rynku pracy oraz zmieniające się na nim trendy. Studiując na naszym Uniwersytecie masz możliwość połączenia nauki z pasjami, co potwierdza hasło: UKW -miejsce dla ludzi z pasją!

Studenci skaczący przed budynkiem głównym UKW

Nowoczesna baza dydaktyczna

Dla wygody i komfortu naszych studentów wciąż modernizujemy i poprawiamy infrastrukturę.

W budynkach UKW znajdują się nowoczesne laboratoria i sale dydaktyczne, możemy pochwalić się zmodernizowanym budynkiem Wydziału Językoznawstwa, gmachem Biblioteki Głównej UKW, Centrum Pomocy Psychologicznej UKW czy Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu.

W Centrum Sportu, studenci UKW mogą bezpłatnie korzystać z najnowocześniejszego basenu, siłowni, sal fitness i sportów walk oraz z wielofunkcyjnych boisk i zmodernizowanych kortów tenisowych.

Dysponujemy rozbudowanym Laboratorium Mikotoksyn, jednej z najlepszych tego typu jednostek naukowo-badawczych w kraju. Powiększone laboratorium pozwoliło poszerzyć zakres prowadzonych badań oraz świadczonych usług dla podmiotów biznesowych. Warto podkreślić, że wszystkie nowe i wyremontowane budynki zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wymiany studenckie

Chciałbyś połączyć podróżowanie ze studiowaniem? Na naszej uczelni, to nie problem! Biuro Współpracy Międzynarodowej UKW umożliwia międzynarodową wymianę studencką w ramach programu Erasmus+. Współpracujemy z ponad 150 zagranicznymi uczelniami m.in.: z Bułgarii, Czech, Finlandii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Słowacji, Litwy, Francji, Litwy, Węgier, Portugalii, Turcji. Decydując się na Erasmusa poznasz inną kulturę i obyczaje, odwiedzisz ciekawe miejsca, nawiążesz nowe znajomości, doświadczysz bezcennych wrażeń, jakie daje wymiana międzynarodowa.

Erasmus to nie jedyna oferta wyjazdu. Dla osób zainteresowanych wymianą studencką na polskich uniwersytetach proponujemy program Mobilności Studentów i Doktorantów MOST, pozwalający spędzić jeden semestr na jednej z 20 najlepszych uczelni wyższych w kraju. 

Gwarancja pracy z UKW

Wymagające realia zmuszają młodych ludzi do szybkiego wkraczania w życie zawodowe. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego aktywnie włącza się w działania ułatwiające znalezienie pracy swoim studentom i absolwentom. Uczelnia w ciągu roku akademickiego inicjuje szereg spotkań z wiodącymi w swej branży firmami z regionu. Na UKW już w trakcie studiów możesz oceniać swoje predyspozycje zawodowe uczestnicząc w specjalnych szkoleniach, korzystając ze staży lub praktyk.

Studia bez barier

Nasz Uniwersytet dba o każdego studenta. Zależy nam, aby również osoby niepełnosprawne brały pełny udział w procesie kształcenia. Z dużym zaangażowaniem pracuje Dział ds. Osób z Niepełnosprawnościami UKW, który zarówno świadczy konkretne usługi, jak i podejmuje działania na rzecz poprawy warunków do studiowania. Do zadań Działu należy likwidacja barier architektonicznych, a także udzielanie wsparcia finansowego i organizacyjnego studentom uczelni. W trosce o osoby niepełnosprawne, uczelnia dostosowuje otoczenie do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż wind i specjalnych systemów dla osób niedosłyszących, niewidomych i słabowidzących. Nasi studenci biorą aktywny udział w wielu imprezach z życia uczelni, np. w Turnieju Goalball.

Atrakcyjna Bydgoszcz

Będąc studentem UKW, poznasz lub odkryjesz na nowo nasze miasto. Bydgoszcz to 350-tysięczne miasto wojewódzkie z rzeką Brdą malowniczo przepływającą przez Stare Miasto. Słynie z oferty kulturalnej, dzięki takim instytucjom jak Teatr Polski, Filharmonia Pomorska czy Opera Nova.

Bydgoszcz, to również miasto miłośników sportu. Sukcesy osiągają miejscowe zespoły sportowe, w szczególności drużyny dyscyplin sportowych takich jak: kajakarstwo, wioślarstwo, koszykówka czy siatkówka. Na uwagę zasługują również piłkarze ręczni z KU AZS UKW, którzy od sezonu 2023/24 będą grać w I lidze.

Studenci leżacy na trawie, w tle Opera Nova

Warto wybrać UKW

Kalendarz wydarzeń Uniwersytetu jest wypełniony przez cały rok akademicki. Szkolenia, konferencje, debaty, wykłady oraz spotkania z ważnymi osobistościami świata nauki, mediów i biznesu. Wszystko robimy z myślą o naszych studentach. Przekonujemy, że warto być częścią naszej społeczności akademickiej. Wybierając UKW zyskujesz solidne wykształcenie, świetną atmosferę oraz szereg możliwości rozwoju, które zapewnią Tobie perspektywiczną przyszłość. Nie wahaj się, wybierz UKW!